top of page

Technologia aktywnego wodoru

Wolne rodniki tlenowe

Wolne rodniki tlenowe to wysoce reaktywne molekuły, które powstają wskutek procesów oddechowych i energetycznych. Zaliczamy je do kategorii reaktywnych form tlenu tzw. ROS (z ang. reactive oxygen species ). Wolne rodniki reagują z innymi cząsteczkami w organizmie inicjując proces utleniania, który uszkadza m.in. błony komórkowe oraz DNA. Ponadto, w cyklu podziału komórek uszkodzonych przez wolne rodniki dochodzi do wytwarzania osłabionych komórek potomnych. Rezultatem tego zjawiska są dolegliwości i choroby – jest to również jedna z głównych przyczyn starzenia. Ciekawostką jest, że około 90% obecnie diagnozowanych przypadłości jest powiązanych z właśnie ze szkodliwym działaniem niektórych wolnych rodników.

 

 • Wolne rodniki wykazują bardzo dużą aktywność chemiczną

 • Szkodliwe wolne rodniki niszczą struktury komórkowe i DNA

 • Szkodliwe wolne rodniki są główną przyczyną chorób i starzenia

Stabilne formy tlenu są pożyteczne

Występuje kilka rodzajów wolnych rodników, które różnią się ze względu na swoją budowę i właściwości. Tylko niektóre wolne rodniki tlenowe mają niestabilną budowę, która daje im energię do niszczenia struktur komórkowych. Pewne grupy łagodnych wolnych rodników o stabilnej budowie pełnią pożyteczne funkcje. Łagodne formy rodników tlenowych stymulują komórki i nie powinny być neutralizowane. Badania jednoznacznie potwierdziły, że z całej grupy wolnych rodników, to właśnie wolne rodniki hydroksylowe są najbardziej destrukcyjne oraz odpowiedzialne za uszkodzenia komórek skóry i całego organizmu.

 

 • Rodniki hydroksylowe są szkodliwe

 • Łagodne formy wolnych rodników nie powinny być neutralizowane

 • Istnieją różne rodzaje wolnych rodników

 

Paradoksalnie siła, która pozwala wolnym rodnikom hydroksylowym na uszkadzanie komórek powoduje że mogą one się z łatwością łączyć z innymi cząsteczkami. Fenomen aktywnego wodoru polega na tym, że po wprowadzeniu do komórek jego cząsteczki łączą się właśnie z najmocniej reaktywnymi i najbardziej szkodliwymi wolnymi rodnikami (niejako je przyciągają). W wyniku prostej reakcji wolne rodniki tlenowe zostają przekształcone w cząsteczki wody. W ten sposób ich destruktywne działanie jest całkowicie wyeliminowane. To odkrycie dało nadzieję, na zwalczanie wielu schorzeń. Wodór w przeciwieństwie do innych powszechnie stosowanych antyoksydantów nie zakłóca tych reaktywnych form tlenu, które wykazują pozytywną aktywność biologiczną.

 

 • Wodór to selektywny i najsilniejszy antyoksydant

 • Wybiórczo neutralizuje najbardziej niestabilne formy tlenu

 • Nie zakłóca działania stabilnych form tlenu

Wodór to najlżejszy i najmniejszy pierwiastek występujący w naturze. Cząsteczki wodoru są tak małe i lekkie, że pozostają niewidoczne dla oczu, i nie występują w atmosferze przy powierzchni ziemi. Jednak istnieje możliwość przesycenia atomami wodoru mediów takich jak woda lub gaz. Wodór szybko ulega dyfuzji w komórkach i uruchamia niedawno odkryty mechanizm redukcji wolnych rodników tlenowych. Warto zaznaczyć, że dla wodoru nie ma ograniczeń w przenikaniu struktur naszego organizmu.

 • Wodór to najmniejszy i najlżejszy naturalny pierwiastek

 • Jako przewodnik wodoru służy woda lub gaz

 • Wodór z łatwością przenika barierę skóry

 • Jest wykorzystywany w nowoczesnej medycynie, dermatologii i kosmetologii

Wodór - selektywny antyoksydant

Wodór - w skrócie

bottom of page